Momentové kľúče

Momentové kľúče – viete aký typ si vybrať?

Momentové kľúče sú kľúčmi, vďaka ktorým dokážete skrutky utiahnuť na milimeter presne. Mnohí si mylne myslia, že na uťahovanie skrutiek je možné použiť akýkoľvek kľúč a výsledok bude vždy rovnaký. Jedná sa však o veľmi mylné či zavádzajúce tvrdenie. Skrutky treba uťahovať do výrobcom predpísaného maximálneho uťahovacieho momentu. Pokiaľ ho prekročíte, skrutka sa môže ľahko poškodiť či zlomiť v závite.

Každá skrutka má iné výrobné parametre, inú pevnosť či odolnosť. Na uťahovanie je preto potrebné použiť momentový kľúč, vďaka ktorému presne viete, kedy s uťahovaní prestať či kedy skrutku ešte viac pritiahnuť. Momentový kľúč je teda potrebné používať aby ste zabránili zlomeniu skrutky v závitovom otvore a aby ste ju utiahli na presný moment určený konštruktérom.

Ako správne používať momentový kľúč?

Už pomenovanie momentový kľúč napovedá, že ide o kľúč alebo lepšie povedané račňu, ktorá je používaná na uťahovanie matíc či skrutiek. Momentové kľúče zabezpečia utiahnutie skrutiek a matíc na predpísaný moment v jednotke Nm či newtonmetroch. Každá skrutka má predpísanú inú maximálnu pevnosť v ohybe. Určená môže byť modelom výroby alebo použitým výrobným materiálom. Preto môže byť maximálny uťahovači moment pre každú skrutku rozličný.

Pokiaľ skrutky uťahujete vždy čo najviac ako to ide, riskujete ich poškodenie či zlomenie v závite, ako aj stratu funkčných vlastností či rýchlejšie vypovedanie akostných vlastností. Pri niektorých typoch skrutiek je použitie momentového kľúču nevyhnutné. Najčastejšie ide napríklad o skrutky používané pri prezúvaní pneumatík, pri opravách bicyklov alebo pri opravách kosačiek či iných funkčných zariadení. Pri ďalších typoch skrutiek je použitie momentového kľúču nanajvýš odporúčané.

Aké typy momentových kľúčov máte na výber?

Aj momentové kľúče majú svoje delenie. Najčastejšie sa stretnete si delením na mechanické  čiže analógové a elektronické čiže digitálne momentové kľúče. Mechanické momentové kľúče sa ďalej delia na ohybové, skrutné/torzné a račňové momentové kľúče. Analógové  momentové kľúče sú ovládané mechanicky. Digitálne momentové kľúče zas používajú torzný mechanizmus a pri dosiahnutí maximálneho nastaveného uťahovacieho momentu vydávajú zvukové upozornenie.

S výberom vhodného momentového kľúču pre vaše potreby vám radi poradíme. Ako špecialita na náradie a pracovné nástroje vám ponúkame široký výber spomedzi momentových kľúčov v rôznych modeloch a prevedeniach. V našej ponuke nájdete aj kompletné gola sady či obľúbené Knipex kliešte a iné náradie. Z ponuky vyberáme aj Praxxon náradie, Festool náradie či Nerex náradie. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Zobrazuje sa všetkych 14 výsledkov